Dijital Pazarlama Neden Önemlidir?

13 EKİM 2018

gallery1

Yeni dünya, yeni yaşam tarzları, farklı tüketim alanları ve kendine özel pazarlarıyla ezberlerimizi bozmuş durumda. İnsanlar artık reel yaşamda değil, dijital ortamlarda varlıklarını sürdürüyorlar. Sıcak temaslar kurmak yerine, birbirlerini sosyal medya profillerinden takip etmeyi seçiyorlar. Bu kadarla da kalmayıp, sağlık, eğitim, genel kültür, alış veriş gibi temel ihtiyaçlarını da internet üzerinden yürütüyorlar. Çağın gerisinde kalan işletmeler, eriyip gitme tehlikesiyle karşı karşıyalar. Ön görülü davrananlarsa, dijital pazarlara kayarak, krizi fırsata çevirmeye çalışıyorlar.

Tüketicinin ihtiyacını karşılayabilecek her şey, dijital pazarlarda fazlasıyla mevcuttur. Bir şeyler yapmazsanız, ürünleriniz bu sonsuz döngü içerisinde kaybolup gitmeye mahkûm olacaktır. Yani işletmenizin bu yeni sisteme dâhil olabilmesi için, onu insanlar tarafından görünür kılmanız gerekir. Akıllıca davranarak ve doğru taktikler uygulayarak geniş ve kalıcı bir müşteri kitlesi oluşturabilirsiniz.

Arama Motorlarında Üst Sıraya Çıkın

Dijital pazarlama konusunda yapmanız gereken en önemli şey, işletmenizin arama motorlarında üst sıraya çıkmasını sağlamak olacaktır. Bunu SEO çalışmaları yaparak başarabilirsiniz. Böylece, şayet ürünleriniz hedeflediğiniz kitleye uygunsa bu ürünleri arayan bütün internet kullanıcılarının size ulaşabilmesini sağlamış olursunuz.

Dijital Reklâm Gereklidir

Google AdWords uygulamasını kullanarak reklâm verebilirsiniz. Böylece trafiği yüksek web sitelerinde gezinen kullanıcılar reklâmlarınızı görüp ürünlerinize ulaşabilir. Google AdWords, google arama motoruna bağlı olarak çalıştığı için dijital reklâm konusunda çok iyi sonuçlar verecektir. Arama motoru üzerinde kullanılan kelimeleri verdiğiniz reklâmlarla ilişkilendirir. Bu sayede üst sıralara çıkmış olursunuz.

Performansınızı Değerlendirin

Reklâmlarınızı aktif olarak yönetin. Hangi reklâmın kaç kişi tarafından görüldüğünü, kaç kişinin sitenize giriş yaptığınız inceleyin. Böylece hangi reklâmın ne kadar kullanıcı getirdiğini bilir, reklâm konusundaki stratejinizi buna göre kurarsınız. İşe yaramayan reklâmlarla, paranızı ve zamanınızı harcamamış olursunuz.

İletişime Önem Verin                                                          

Dijital pazarlama, müşterilerinizle aktif ilişkiler kurmanızı gerektirir. Web sitenize giren kullanıcıların mail adresleri üzerinden ürün tanıtımı yapabilirsiniz. Bu tanıtımlar aşırıya kaçmamak şartıyla, müşterilerin size geri dönüşünü sağlarlar. Gereğinden sık mail gönderirseniz, sizi spam olarak tanımlamalarına neden olursunuz. Kullanıcılar, uzun yazılar içeren tanıtım maillerini okumazlar. Bu nedenle, tanıtımlarda kısa ve anlaşılabilir bir dil kullanmanız gerekir. Görseller metinlerden çok daha iyi sonuç verecektir. Bu yüzden, tanıtım maillerinize dikkat çekici görseller eklemeyi unutmamanız gerekir.

Yeniden Pazarlama Sistemini Kullanın

Yeniden pazarlama, orijinal adıyla remarketing sayesinde, web site kullanıcılarınız, sitenizden çıktıktan sonra, ziyaret ettikleri başka web sitelerde ürünlerinizi görürler. Böylece onları satana dek tekrar tekrar pazarlamış olursunuz.

Hedef Kitlenizi Doğru Seçin

Dijital pazarlama öngörülü olmayı gerektirir. Müşteri kitlenizi oluştururken, hedef kitleniz üzerinden yola çıkmalısınız. Müşteriler için marka önemlidir. Ürünlerinizle doğrudan ilgili markaların web sitelerde reklâm vererek doğru hedef kitlesine ulaşabilirsiniz. Böylece o marka müşterilerinin, ürünlerinizi, en azından merak etmesini sağlamış olursunuz.

Paylaş:

Popüler Yazılar