Mobil Uyumlu Web Sitesi Artık Bir Gereklilik

27 MART 2019

gallery1

Mobil uyumlu web sitesi artık bir gereklilik. Mobil uyumlu web sitesi, akıllı telefonlarda sorunsuz olarak görüntüleme sunan web sitesi formatıdır. Bu format artık olmazsa olmaz bir hale gelmiştir.

 

Eskiden, web sitelerin mobil uyumlu olup olmaması önem teşkil etmezken, yeni dönemde mecburiyet haline gelmiştir. Tüketiciler, markaların web sitelerine artık akıllı telefonlarından ulaşmaktalar. Tüketicinin, mobil uyumlu olmayan web sitelerini ziyaret ettiğinde, kullanım açısından zorluk çektiği için, kısa sürede siteyi terk ettiği tespit edilmiştir. Hatta daha önceki yıllarda öncelikli olarak web sitesi (desktop) tasarımı ve sonrasında mobil uyumlu tasarımlar yapılırken, şimdi ise mobil web tasarımlar öncelikli olarak yapılarak, ikinci aşamda ise masaüstü tasarımlar hazırlanmaktadır.

Mobil uyumlu web sitesinin önemi

Yaşadığımız dönemde, tüketicilerin çoğu akıllı telefon kullanmaktadır. Şüphesiz ki bu akıllı telefonlar, hayatımızı her anlamda kolaylaştırıyor. Google, 2015 verilerini düzenlediğinde, tarihte ilk defa mobil cihazların arama sayısının bilgisayarların arama sayısını geçtiğini açıkladı. Google yöneticileri de bu verilere göre artık mobil cihazlardan arama yapan kullanıcıları, sadece mobil uyumlu web sitesi olan markalara yönlendiriyor.

Mobil uyumlu olmayan web sitesi nasıl fark edilir

Bir sitenin mobil uyumlu olmadığı ilk girişte anlaşılır. Sitenin yazıları rahat okunamıyorsa, yazıları okumak için sitenin devamlı sağa ya da sola hareket ettirilmesi gerekiyorsa, yazılar ve resimler birbirine karışıyorsa, girilen site muhtemelen mobil uyumlu değildir. Sitenizin mobil uyumlu formatta olmasını istiyorsanız responvize tasarım yapmanız gerekmektedir.

Responsive tasarım nasıl yapılır

Responsive tasarım, web sitesini otomatik olarak ziyaretçinin kullandığı telefona göre ayarlamaktadır. Bu tasarım fotoğrafları, yazıları, çözünürlüğü ve menüleri telefona göre değiştirmektedir. Böylece ilgili web sitesi bilgisayarda farklı, telefonlarda farklı gözükmektedir. Bu tasarım sayesinde marka, telefonlar için ayrıca bir web sitesi açmak zorunda kalmamaktadır.

Başarılı bir mobil uyumlu web sitesi için aşağıdaki maddeler gerçekleştirilmelidir
1-Siteniz hızlı olsun

Unutulmamalıdır ki, telefondaki internet her zaman bilgisayara oranla daha yavaştır. Bu yüzden sitenizin hızlı olması gerekmektedir. Sitenizin hızlı olması için, büyük boyutlu resimler yerine daha tasarruflu boyutlarda resimler kullanabilirsiniz. Sitenizin hızından emin olabilmek için, çeşitli hız ölçüm uygulamalarından ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

2-Resim optimizasyonu

Az önceki maddede de dediğimiz gibi, resimleriniz eğer büyük olursa siteniz yavaşlar ve yeniden optimize etmek durumunda kalırsınız. Bu durumun yaşanmaması için, resimlerinizi ücretsiz uygulamalar sayesinde çözünürlüğü bozulmadan küçültebilirsiniz.

3-İçeriklerinizi sıralayın

Sitenize girmiş olduğunuz içerikleri, yeniden eskiye ya da önemliden önemsize doğru sıralayın. Unutmayın ki mobil kullanıcılar bilgiye hemen ulaşmak ister.

4-İletişim bilginizi açık tutun

Sitenizde ziyaretçilerinize, mail adresiniz, telefon numaranız, adresiniz yani sizinle irtibata geçilebilecek her kanalın bilgisini bulabilecekleri bir bölüm ayırın. Bu sayede ziyaretçiler sizinle rahatlıkla irtibata geçebilir.

Web sitenizin trafiğini yükseltmek istiyorsanız, yeni çağa ayak uydurup, akıllı telefonlara ve tablet kullanan kişilere de hitap etmelisiniz. Bunu yapmak için de, web sitenizi mobil uyumlu hale getirmeniz gerekmektedir. Hatta başlangıç yeri olarak mobil tasarımı baz alarak web tasarımının yapılması hem trafiği hem de kullanıcı arayüz deneyimini de geliştirecektir.

Günümüzde bir çok web sitesi ve mobil uygulamalar yapılmakta ve firmalar istenilen sonucu alamadığı taktirde ise bu projelerin yapılması için ek bütçeler ayırmak zorunda kalıyor. Web ve mobil projeler yapılmadan önce çok etkin bir site haritası ve içeriğinin oluşturulması gerekmekte. Ayrıca kullanılacak alt yapı teknolojisinin ise en uygun platformda yer almasını sağlamak gerek. Doğru ve etkili bir sonuç alabilmek için size en uygun reklam ajansıyla çalışmanız, hem zaman kaybını hem de maliyetleri oldukça düşürecektir. Bu konuda Kreatif reklam ajansları, Dijital reklam ajansları veya tam hizmet reklam ajansları hizmet vermektedir.

Paylaş:

Popüler Yazılar