Web Sitesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

28 MART 2019

gallery1

Müşteri Analizi

Tasarıma başlamadan önce müşteriyi analiz ediyoruz. Müşterinin ne tür tasarımları beğendiğini, müşterinin tarzını öğrenerek buna göre tasarım yapmaya özen gösteriyoruz. Çünkü siz ne kadar mükemmel bir tasarım ortaya koymuş olursanız olun müşterinizin tarzına hitap etmediyse, olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden müşteri analizini iyi yapmalı ve en küçük ayrıntıya kadar not almalıyız. Hedef kitle analizinin müşteri analizinden önce geldiğini ise unutmuyoruz.

Sektör Hakkında

Tasarıma başlamadan önce, hangi sektör üzerinde çalışma yapılacaksa o sektör hakkında geniş kapsamlı bir bilgi ediniyoruz. Çünkü çok iyi bir tasarım yapmış olsanızda, içerik düzenli, sistemli ve sektör ile alakalı değil ise hedef kitlenizi itecek ve tasarım soğuk gelecektir. Tasarım kadar önemli olan bir noktada içeriktir bu yüzden tasarımınıza başlamadan önce sektör araştırmanızı iyi yapmalısınız.

Renk Kullanımı

Tasarımınızın kalitesini ortaya koyan en önemli noktalardan biri de seçilen renkler ve renk uyumudur. Renkleri doğru kullanan tasarımcılar, iyi bir tasarım oluşturma konusunda başarılı olurlar. Gelişi güzel renkler kullanarak renk uyumunu tutturamayan tasarımcılar ise hiçbir zaman tasarım konusunda yol kat edemeyeceği gibi piyasada uzmanlaşamazlar. Renkleri seçerken birbiri ile uyumlu, gözü yormayan, okunması kolay yazı renkleri seçiyoruz ve çok fazla renk kullanmaktan kaçınıyoruz.

Özgün Tasarım

İyi bir web tasarım için yapmış olduğunuz web sitesi özgün olmalıdır. Hazır web temalarından kaçınmayı tercih ediyoruz..

Çünkü standartlar dışına çıkmak tasarımcıya artı puan katacaktır.

Taslak Oluşturma

Herşeyden önce taslağı belirlemelisiniz. Başladım gerisi gelir mantığı ile ilerlemekten kaçınmalı, müşteri ile görüşmelerinizde kafanızda taslağınızı oluşturmalı ve bu taslağı tasarıma dökerken geliştirmelisiniz. İyi bir planla başlanılmış bir web sitesi  her zaman sağlam olacak ve bize zaman kazandıracaktır, daha sonra siteye ekleyeceğimiz eklentileri site tasarımını bozmadan daha kolay ekleyebilir ve çıkartabiliriz. Taslak oluşturma alanı fazlasıyla zaman aldığı için, en zor kısımlardan biri olduğunu söyleyebiliriz.

Kurumsallığı Yansıtma

Yapmış olduğunuz tasarımlarda en önemli özellik, firmanın kurumsallığını yansıtması ve arama motorlarına optimize edilmiş olmasıdır. Logo, kartvizit, antetli kağıt vs grafik çalışmaları bunların başında gelir. İnterneti de sanal bir dünya kabul edersek, orada da müşterileriniz sizden aynı kurumsallığın yansımasını web tasarımı‘nızı da görmek isteyecektir.

Hedef Kitle

Tasarımınızı yaparken dikkat etmeniz gereken konulardan biri de hedef kitlenizdir. Çünkü web sitesini kullanıcılar için hazırlıyoruz bunun için kendi tarzımızda degil kullanıcıya hitap edecek şekilde tasarımlar hazırlanmalıdır. Tasarım yaparken firmanın çalışma aşamaları değil sonucu kullanıcıya ulaştırmalıyız.

Paylaş:

Popüler Yazılar