Yerli Üretim Logosu Kullanımı Zorunlu Hale Geldi!

09 NİSAN 2019

gallery1

Yerli üretim logosu nun bundan sonra Türkiye menşeli tüm ürünlerin etiket ve fiyat listesinde yer alması Ticaret Bakanlığı tarafından duyuruldu.

 

Bakanlığın yaptığı web sitesi duyurusunda; tüm yerli ürünlerin ve ürün gruplarının etiket ve fiyat tarifelerinde, yerli üretim logosuyla birlikte ürünün üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı ve birim fiyatının bulunması gerektiği bildirildi.

3 Ekim’de yürürlüğe gireceği açıklanan düzenlemenin yapıldığı duyuruda, ilgili yönetmelikte değişikliğe gidildiği ve logonun kullanımıyla ilgili dikkat edilecek detaylara değinildi.

Detaylar şöyle:

  • Yerli üretim logosunun Türkiye’de üretilen tüm ürünlerin etiketlerinde, tarife ve fiyat listelerinde kolaylıkla görünebilir ve okunabilir şekilde bulunması zorunlu olacak.
  • Logo, tüketicilerin rahatça görebileceği şekilde ve orijinal renklerinde yerleştirilecek.
  • Logonun küçültülmesi veya büyütülmesi gereken durumlarda kurumsal kimlik kılavuzunda yer alan oranlara uyulması gerekecek
    Yerli üretim logosu tasarım açısından bazı eleştirilere de maruz kaldı.

    Yerli üretim logosunun genişliğinin fazla oluşu ve sol tarafındaki el sıkışma detayının TURYAP logosunda yer alan aynı formatın taklidi gibi göründüğü yönünde eleştiriler geldi. Logonun yapılmasıyla ilgili herhangi bir yarışma açılsaydı ortaya çok daha iyi işler çıkacağı ise insanların sosyal medyada yaptığı diğer eleştiriler arasındaydı.

    Buna benzer, tüm ülkeyi ilgilendiren durumlarda topluma açık yarışmalarla seçmeye gidilmesi bizim de desteklediğimiz bir durum. Karşılığında çok büyük bir ödül verilmeyecek olsa bile muhtemelen ortaya çok daha orijinal işler çıkacağı kesindir. Bununla birlikte bu logo için de elbette belirli bir ajansa belirli bir ücret ödenmiştir diye düşünüyoruz. Elbette bir logonun en başta barındırması gereken orijinallik ilkesini gözardı etmiş bu çalışma, tasarım açısından baktığımız zaman kesinlikle kabul edilebilir değildir. Ticaret Bakanlığı gibi ciddi bir otoritenin böyle bir yanlışa düşüyor olması ise ayrı bir hayal kırıklığıdır. Yapılan eleştirilere istinaden bir değişiklik söz konusu olabilir mi bilinmez ama büyük bir yanlıştan dönülmüş olacağı kesin olur. Tüm bunlarla birlikte eğer ki böyle kalacaksa da şimdiden tüm Türkiye için hayırlı olmasını dilerken felsefesini desteklediğimiz bir girişim olduğunu belirtelim.

Paylaş:

Popüler Yazılar